Świadectwo charakterystyki energetycznej określa efektywność energetyczną domu, mieszkania lub lokalu użytkowego. Dokument szacuje ilość zużywanej energii w ciągu roku oraz wskazuje rozwiązania mogące przyczynić się do oszczędności energii. Sporządzam świadectwo charakterystyki energetycznej Gdów, będące niezbędne podczas wynajmu lub sprzedaży nieruchomości.
Co zawiera świadectwo charakterystyki energetycznej?
Certyfikat energetyczny to dokument sporządzany na podstawie oceny energetycznej budynku, która polega na obliczeniu zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, oświetlenia czy przygotowania ciepłej wody. Świadectwo charakterystyki energetycznej zawiera podstawowe informacje o obiekcie, w tym m.in. rodzaj budynku, przeznaczenie, adres, rok oddania do użytkowania, metodę wyznaczania charakterystyki energetycznej, powierzchnię pomieszczeń o regulowanej temperaturze powietrza, powierzchnię użytkową części budynku oraz stację meteorologiczną, według której danych wyznaczana jest charakterystyka energetyczna.
Aby móc określić efektywność energetyczną obiektu, w świadectwie muszą znaleźć się dane na temat:
- zapotrzebowania energetycznego w skali roku,
- emisji CO2,
- izolacji termicznej,
- wykorzystanych instalacji ogrzewania i chłodzenia,
- efektywności energetycznej stolarki okiennej oraz drzwiowej,
- ulepszeń termomodernizacyjnych.
Jakie obiekty muszą posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej Gdów?
28 kwietnia 2023 r. zaczęły obowiązywać nowe wytyczne w zakresie obowiązku posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej. Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków z dnia 29 sierpnia 2014 (Dz.U. 2022 poz. 2206) umożliwia wydawanie certyfikatów w formie papierowej oraz elektronicznej. Dotychczas świadectwo było sporządzane wyłącznie w wersji papierowej.
Według nowych przepisów obowiązek wykonania świadectwa charakterystyki energetycznej spoczywa na:
- budynkach (domach, domach w zabudowie szeregowej), mieszkaniach lub lokalach użytkowych wystawionych na sprzedaż bądź wynajem – w ogłoszeniu należy zawrzeć wymagane informacje na temat efektywności energetycznej obiektu,
- nowo wybudowanych budynków – certyfikat energetyczny musi być dostarczony wraz z zawiadomieniem o zakończeniu budowy lub z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie (obowiązek ten nie dotyczy m.in. nieruchomości o powierzchni do 70 m² powstałych na własny użytek, budynków wolnostojących o powierzchni nie większej niż 50 m² oraz pewnych wyjątków, w tym zabytków czy obiektów kultu religijnego),
- obiektach, których ponad 250 m² powierzchni użytkowej przeznaczone jest pod organy administracji publicznej, organy wymiaru sprawiedliwości i prokuraturę oraz w obrębie budynku prowadzona jest obsługa interesantów.
Do kiedy ważne jest świadectwo charakterki energetycznej?
Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od momentu wykonania. Czasami certyfikat traci swoją ważność wcześniej, a dzieje się tak zazwyczaj podczas wykonania prac budowlano-instalacyjnych w obrębie budynku – np. modernizacji systemu grzewczego, montażu energooszczędnej stolarki okiennej i drzwiowej czy ocieplenia ścian oraz dachu. Brak ważnego paszportu energetycznego jest zagrożone karą grzywny.
Wykonuję świadectwo charakterystyki energetycznej Gdów dla:
- domów jednorodzinnych,
- mieszkań i lokali mieszkalnych,
- lokali usługowych,
- budynków wielorodzinnych,
- budynków użyteczności publicznej.